A GM új játszótere szoftverfejlesztőknek
2013. 01. 22.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
A Consumer Electronics Show szakkiállításon a General Motors bemutatott egy új, flexibilis alkalmazási környezetet, amelynek révén az autótulajdonos bármikor képes lesz alkalmazásokat és képességeket telepíteni járművének szórakoztató elektronikai rendszerére, hogy az egyre jobb és jobb legyen.
A szoftverkörnyezet új járműves program-interfészeket (application programming interface – API) bocsát a fejlesztők rendelkezésére, akik ezek segítségével interaktív módon nyúlhatnak bele a GM járművek „infotainment” azaz szórakoztató-tájékoztató berendezésébe.
A GM szoftverfejlesztő eszköztára (software development kit – SDK) a http://developer.gm.com/ online-portálon keresztül érhető el. Így a fejlesztők biztonságos és ellenőrzött módon tervezhetik, tesztelhetik és hozhatják forgalomba testre szabható, és a jármű rendszerébe simán illeszkedő integrált alkalmazásaikat.
Ezeknek az alkalmazásoknak a létrehozását az új infotainment rendszerek – ezek egyes 2014-es évjáratú kocsikban jelennek meg – teszik lehetővé, amelyek megváltoztatják az autós alkalmazások világát. A rendszerkörnyezethez egy katalógus tartozik, amelynek menüjéből a tulajdonos válogathat a különféle autós alkalmazások közül.
[caption id="attachment_6964" align="aligncenter" width="580"] Forrás: Origo.hu[/caption]
A GM rögtön demonstrált is alkalmazásokat az új katalógus négy potenciális partnere, az iHeartRadio, aTuneIn, a Slacker és a The Weather Channel részéről. A katalógus jelenleg még nem elérhető a GM járműveihez, de bővülését várják, amikor a GM elindítja az új szoftverkörnyezetet.
Kiegészítésképp a szoftverkörnyezet lehetőséget nyújt a fejlesztőknek, hogy új járműves alkalmazási kategóriákat hozzanak létre.
Miután létrejöttek ilyen alkalmazások, és a GM jóváhagyta őket, bizonyos GM-modellek tulajdonosai a későbbiekben közvetlenül letölthetik ezeket az autójukra a katalógusból.
A GM mostanáig csak néhány kiválasztott fejlesztőnek biztosított távoli hozzáférést az API interfészekhez, amelyek az OnStar rendszeren keresztül kapcsolódhatnak az autóhoz. Az új SDK kibővíti e kört, úgyhogy a fejlesztők az infotainment berendezés útján közvetlenül dolgozhatnak az adott járművön.
A GM évente több mint kilencmillió gépkocsit ad el globálisan, így hatalmas az alkalmazások fogadására potenciálisan alkalmas járműbázis, amelynek részére dolgozhatnak a fejlesztők. A kiválasztott angelscamp.org 2014-es évjáratú amerikai modellek piaci bevezetése után fokozatosan akarják elterjeszteni az új alkalmazások szoftverkörnyezetét a globális márkáknál, növelve a helyi igényekre szabás lehetőségét.
A GM a HTML5 Java Script szofverkörnyezetet használja az SDK-jában is.
“Úgy terveztük meg az SDK-t, hogy a fejlesztőknek csak egyszer kelljen megírniuk a programot az összes jármű és végfelhasználó részére,” magyarázta Abram. “A fejlesztők újra felhasználhatják meglevő projektek létező eszközeit és kódjait, amennyiben azok továbbra is megfelelnek az érvényes licenceknek. Alkalmazási politikánk flexibilis abban a tekintetben is, hogy miképp érvényesítsék a fejlesztők a kereskedelmi szempontjaikat.”
A GM egy teljes bizonylatolási folyamatot és üzleti modellt fejleszt ki az alkalmazásokhoz. Az alkalmazások létrehozása után a fejlesztők online küldhetik be a munkájukat egy bizonyos . Jóváhagyás után a GM közli a fejlesztővel a tesztelés és az értékesítés következő lépéseit.
Az online fejlesztői portálhoz fórum is tartozik, ahol a fejlesztők kérdéseket intézhetnek műszaki szakemberekhez. A portál fejlesztői blogja pedig a legújabb hírekről és információkról tájékoztat. A fejlesztői közösségtől származó ötleteket és visszajelzéseket a GM aztán felhasználja az alkalmazási szoftverkörnyezet folyamatos tökéletesítésére.