10 év 10 ketyere - 1. rész

2010. 01. 02.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
Vitatkozhatnánk azon, hogy most akkor a 2000-es év az évtized első éve, vagy 2001? De mindegy is, hiszen két részletben összeszedtük (kis segítséggel) az évtized tíz legmeghatározóbb elektromos ketyeréjét. Jöjjön akkor ez első öt.

Na jó. A kis segítség elég nagy, hiszen a Wired magazin összeállításán alapul, de ettől függetlenül a saját véleményünket tükrözi a dolog, és lássuk be nagyon azért nem kellett mélyre ásni ezekért az eszközökért :) Nézzük hát az első öt évet:2000: Playstation 2Hát ezzel nincs mit vitatkozni. A 80-as években zajló konzolrobbanás, bizony jócskán leapadt a 90-es évek végére, egészen a millenniumig, amikor is a Sony durrrrrrrván bekeményített ezen a fronton. A PS2 egyszerre tudta a magas szintű grafikai megjelenítést (már az akkori versenyzőkhöz képest), a multimédia tartalmak lejátszását, a bővíthető memóriát, ráadásul visszafelé kompatibilis volt a régi Playstation játékokkal is.

2001: Apple iPodNa ezt a nagymamám is megmondta volna. Itt ez a kis apróság, ami nemcsak hogy kihúzta az almás céget (és Jobs bácsit természetesen) a kezdődő csávából, de alapjaiban változtatta meg zenehallgatási szokásainkat és a zeneipart. Szép teljesítmény ez így együtt egy olyan készüléktől, ami a fehér füllhalgatójának köszönheti mérhetetlen sikerét (és akkor még nem is túloztunk a dologban).

2002: Xbox LiveÚgy látszik erre a dekádra kijut a konzolokból. Bár az Xbox 2001-ben jelent meg, az iPod bizony lelökte a trónról, ráadásul nem volt valami fényes az indulás sem. A 2002-es év azonban fordulópont a Microsoft játékgépének, hiszen forradalmasítja a konzolok világát azzal, hogy a kanapéhoz szegezett, csipszet és kólát zabáló tiniket összeköti a világháló segítségével.

2003: Nokia N-GageEgy ketyere nem feltétlenül azért az év ketyeréje, mert jó. Erre kitűnő példa a Nokia csúnyát bukott mobiltelefon-játékkonzol hibridje az N-Gage. A Wired egész egyszerűen kihagyta a 2003-as évet mondván, hogy semmi érdekes nem történt, pedig itt ez a jószág. Telefonnak nem jó, mert kínszenvedés volt használni, játékkonzolnak pedig gyenge. Ráadásul jól meglepte a világot, hogy pont a Nokia vágott ebbe a fába a digitális fejszével, hiszen pl. a Sony-nak ott volt a mobilgyára, a Playstation-ból szerzett tudása, és még a szoftverekkel is jól el volt eresztve, mégsem csinálta meg. Azóta a világ is igazolta az N-Gage nemlétjogosultságát.

2004: Nintendo DSNa ja. A kis slágermájer. Szerintünk inkább ez volt az év nagy durranása, mint a Wired által említett Palm okosteló. A Nintendo a DS révén újra stabilabb lábakon áll, ráadásul elkezdi bevezetni finoman a piacra a speckó vezérlőket, hiszen a DS-t például a mikrofonba fújással és az érintőképernyőre rajzolással is lehet irányítani. Mi ez, ha nem a Wii előszele?

Cikkünk következő részében a maradék öt évet és ketyerét ismertetjük.



Szerző

tech.hu



Scroll to Top