Egy újonnan fejlesztett optikai kábel hihetetlen sebességű, a mai optikai kábeleknél ezerszer gyorsabb adattovábbításra képes.
A ma használatos száloptikai kábeleket általában üvegből, vagy műanyagból készítik, de ezek az anyagok, ha csak nagyon kis mértékben is, de lassítják a fényáteresztést, aminek következtében lassul az adatátvitel is. Amíg a fény sebessége vákuumban 300.000 km per másodperc, addig ezekben a kábelekben leadott fényimpulzusok "csak" 200.000 kilométert tesznek meg másodpercenként.
Ezzel szemben a University of Southampton kutatói - állításuk szerint - olyan üvegszálas kábelt fejlesztettek ki, ami nemcsak gyorsabb a jelenleg használt kábeleknél, de a benne haladó fény eléri a fénysebesség 99,7 százalékát. Úgy gyorsították fel a kábelben száguldó fényt, hogy kivették az üveget az üvegszálból, viszont az így kapott belül üreges, de a fény irányát továbbra is megtartó kábel belsejében hosszú távon még mindig túl nagy a jelveszteség, pontosan 3,5 dB/km.
Az új kábel egyébként 37 párhuzamos csatornája segítségével eléri a másodpercenkénti 1,48 terabites adatátviteli sebességet, a kutatók jelenleg azon fáradoznak, hogy a hosszabb távú kapcsolatoknál szükséges, kilométerenkénti 0,2 dB-es érték alá tornásszák a jelveszteséget.