Felfedeztek egy olyan innovatív technikát, amellyel a Marsra utazó önkéntesek energiát állíthatnak elő szén-dioxidból. Ezt először sikerült igazolnia a newcastle-i Northumbria Egyetemnek, továbbá a neves Nature Communications folyóirat is közölte.
A kutatásban egy olyan új fajta motorról van szó, amely a Leidenfrost-jelenség alapján képes energiát előállítani. Azok kedvéért, akik kevésbé jártasak a kémia területén, ez egy olyan jelenség, ami akkor lép fel, amikor egy folyadék olyan felület közelébe ér, aminek a hőmérséklete sokkal magasabb a folyadék forráspontjánál. Ez a jelenség fordul elő akkor is, amikor hideg vizet öntünk egy forró serpenyőbe és a vízcseppek futkosnak a felületen. Ennek a jelenségnek köszönhetően szárazjég tömbök is képesek lebegni forró felületek fölött, mert az elpárolgott gőzréteg távol tartja tőle. A Northumbria kutatása szerint a reakció során elpárolgott gőz alkalmas lehet egy motor meghajtására. Ez az első alkalom, hogy a Leidenfrost-hatás segítségével energiát állítanak elő - olvashatjuk a Phys.org írásában.
Ennek a technikának izgalmas hasznosítási módjai lehetnek olyan extrém és idegen környezetben, mint például a világűr, ahol hosszútávú expedíciókat és kolonizációkat tenne lehetővé a természetben megtalálható szén-dioxid energiaforrásként való felhasználása. Ha ezt sikerülne megvalósítani a gyakorlatban is, akkor a Mars-expedícióknak sem kell egyutasnak lenniük.
Igaz a Földön nem található meg a vegyület a természetben, viszont egyre inkább úgy néz ki, hogy a NASA bizonyítékot talál a vörös bolygó a természetes előfordulására. Ha a szárazjeget egy Leidenfrost-elvű motorban hasznosíthatnák, akkor ez azt is jelentheti, hogy a jövőben akár erőművek is épülhetnek a Marson.
Az egyik kutató állítása szerint ott a szén-dioxid hasonló szerepet tölt be, mint a Földön a víz. Nagy mennyiségben előfordul, és ciklikusan változik az állapota a bolygó természetes hőmérsékleti változásával párhuzamosan.
A tudóscsoport valószínűnek tartja, hogy az emberiség legnagyobb kihívását az fogja jelenteni ebben a században, hogy új módokat találjunk ki energia előállítására. Ennek köszönhető a most feltalált Leidenfrost-motor is. A csapat egy másik tagja azt állítja, hogy ez csak a kezdete annak az izgalmas útnak, amin az ‘okosanyagok’ kutatása során végig fogunk menni, és a Leidenfrost-alapú eszközök a technika számos területén alkalmazhatók lesznek, a súrlódásmentes közlekedéstől a világűr felfedezéséig.