Én azért NetNoteBook-nak neveztem el, mert még egy Netbook-nál is kisebb, és ennél frappánsabb nem jutott eszembe. A ketyere a Nokia gyártósoráról érkező E 90 Communicator, amely ugyan már 2 éves, de még mindig az élmezőnybe tartozik a zsebtéglák között. Kérek mindenkit, hogy az itt elhangzó kőkemény MHz-et ne számítógépekhez, hanem telefonokhoz mérje. Köszönöm.
A gép a márkán belüli Series 60-ra épül, ami felettébb jó döntésnek bizonyult a gyengébb S 40 és az elavultabb S 80 ismeretében. Én most kívülről fogok befelé haladni, pont ellenkezőleg az előző írásaimmal. Szóval, a telefon doboza kékes színű, Nokia-méretű. A műszer mellett, alatt találunk még egy DVD-t igényes tokban, ezen a telepítéshez szükséges információk vannak, kőkemény 116 MB méretben. Szerintem még egy CD-t is kár ennyire kidobni, de végül is, aki ilyen telefont vesz, az kaphat egy szinte üres DVD-t.. Láthatunk még egy HS-47 sorszámú sztereó headset-et (ismerős lehet a 6290-ből), töltőt, adatkábelt (???), és a szokásos leírásokat. Memória kártyát nem adnak, pedig érzésem szerint kellene. Ejnye-ejnye!
A telefon szép méretes, 21 dkg-ot nyom, szilánkos koponyatörést is el lehet vele végezni, ha másra már nem akarjuk használni. 13 cm hosszú, 2 cm vastag és majdnem 6 cm széles. Tényleg veszélyes eszköz. A kisebb kijelzőn átlóban 2 Hüvelyk Matyi is elfér, felbontás QVGA, 16 millió színárnyalattal. Felül a hangszóró és a tollhegynyi bekapcsoló gomb kapott helyet, a képernyő alatt pedig a választógombok, a híváskezdeményező- és befejező gombok, a D-Pad, valamint a törlés, szemközt pedig a menü gombja található (nem biztos, nem ilyet használok :) ). Ezek alatt a numerikus billentyűzet van, de hoppá... itt még egy üres sort hagytak. Csak sejteni tudom, hogy ide akarták a 10-11-12 gombokat helyezni a tervezők, aztán meggondolták magukat és ilyen rondára hagyták. Legalábbis szerintem nem szép egy ekkora üres tér, bár a szolgáltatóknak kiváló. A telefon alján megláthatjuk a miniUSB-t, a töltő nyílását, a 2,5 mm-es jack csatlakozót, a mikrofont, valamint a microSD kártya takaróját, ami egészen elképesztő módón jól sikerült. A telefon hátlapján található a kamera, ami itt nem Carl-Zeiss. Most Kiss Ádám szavaival élve: hagyok időt. Én korábban ezt el sem tudtam volna képzelni. Ettől függetlenül a kamera 3,2 megapixel-es, és tartozik hozzá mobilfény is. A hátlap négy sarkában találhatunk 4 kis gumitalpat, így a kamera nem ér le, ami kifejezetten jó dolog. A fedlap alatt található az 1500mAh-s akkumulátor, valamint a Sim kártyát is ide kell behelyezni.
Most lássuk kinyitva a szerkezetet, hiszen így legalább annyit fogják használni a tulajdonosok, mint becsukva. A kijelző két pozícióban rögzíthető, kb. 95°-ban, ami érthetetlenül használhatatlan, és 180°-ban, ami a kézi használathoz ideális. De ha az asztalon szeretnénk használni és úgy 120°-os szögben lenne kényelmes, akkor ki kell támasztanunk, különben a kijelző a gépelés hatására hátradől, ami nem biztos, hogy szerencsés, tehát a fenti képen a jobb alsó sarokban látható pozíció csak látszatra tökéletes. Kinyitva belül is találhatunk híváskezelő gombokat, amik fölött megbújik egy kis felbontású, videotelefonálásra használandó kamera. Középen láthatjuk a nagy kijelzőt, ami már 4” átmérőjű, 9 x 4 cm-es, 800 x 352 pixeles felbontással, panaszra nincs ok. Találunk még a jobb oldalt két funkciógombot, amit akár a QWERTY-re is passzírozhattak volna. Mivel a billentyűzet QWERTY kiosztású, de a sorok nincsenek elcsúsztatva egymástól, a legfelső sorban 7 gyorsindító billentyűt találunk. Van továbbá törlés és Enter gomb, a navi-gyűrű alatt. Belül egy 330 MHz-es processzor dolgozik, ugyan az, mint az N93-ban és N95-ben is. Kapunk még bele 128 MB RAM-ot is, ebből 80 a miénk. A bővítés csak 2 GB-ig engedélyezett, az is microSD kártyával. A kijelzőn persze kicsit másképp néz ki a S60 mint a szokásos képernyőkön, de szerintem úgy közepesre hozták a fejlesztők. Közepesre, ugyanis néhány helyen jól, míg néhány helyen nagyon pazarlóan oldották meg a széthúzást. Jól sikerült a menü, a galéria, a naptár és a bejövő üzenetek, rosszul sikerült a helykihasználás a beállításoknál, az óránál, és a hívásnaplónál.
Nézzük tovább a telefont, kapott minden ma használt technológiát, négysávos GSM modult, GPRS-t, EDGE-t, 3G-t, HDSPA-t, IrDA-t, és Bluetooth 2.0-t A2DP támogatással, WiFi-t, de ez az első kommunikátor, amiből kimaradt a fax. Bár szerintem a WiFi mellett már nincs is rá szükség. Az extráknál találunk 1 órán át üzemelő diktafont, természetesen ébresztőórát, naptárat. A telefonkönyvben gyakorlatilag végtelen számú kontaktunkat eltehetjük, hozzájuk rengeteg adatot adva. Van továbbá egy őrölt vonalkód-olvasó program, ami a kamerával üzemel, sajnos mást nem tudtam meg róla. Van még a hasznosan haszontalan felolvasó, ami csak az utolsó hívásokat, az órát, a névjegyzéket, valamint azokat a számokat amiket begépeltünk a híváshoz.
Van még egy Iroda menüpont is, amely hasznos programokat tartogathat nekünk, ha érdeklődésünk megkívánja őket. Van itt fájlkezelő, átváltó, számológép (eddig ezek általánosnak mondhatóak.), jegyzettömb, beépített Adobe PDF nézegető, QuickOffice 3.8, amivel .doc és .xls fájlokat szerkeszthetünk, hozhatunk létre.
A Multimédia résznél találhatjuk meg a nem Carl-Zeiss kamerát, amire elég időt hagytam szerintem. Nincs kifogásom ellene, csak furcsán hat. Ettől függetlenül a 3,2 megapixeles jószág elég jól használható, makrós, van mobilfény is, három lépésben állíthatjuk az ISO-t, valamint utánajárhatunk a többi beállításnak is a készített kép EXIF-jében. Videót 30 fps sebességgel készít VGA felbontásban (640 x 480), a kiterjesztése MPEG-4, a hangja monó a mozgóképeknek. Van továbbá flash lejátszó, zenelejátszó valamint Real Player. Ez utóbbi sem AVI sem WMV fájlokat nem játszik le, ezekhez külön programokat kell majd letöltenünk.
Van beépített GPS, az N95-ben szereplő NaviLink. Térképeket itt nem találunk, a telepítő DVD-n megadják, hogy honnan lehet letölteni őket. A telefonnal különösebb gond nincs, játszva teljesíti a mai követelményeket is, egyetlen hátránya, hogy bizony nem olcsó a gépezet. Persze, Nokia, akkor pláne, de a jelenlegi 185.000 Ft körül mozgó árából már lehet venni egy jól felszerelt oprendszeres laptopot is és egy jobb mobilt is, de aki menőzni akar egy ilyennel, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia. De ezektől függetlenül ”Elfogadnám” :) .
>