Orosz támadás érte a Google-t
2015. 02. 20.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
Amint a Google terjeszti hatalmát a technológiai ipar különböző ágazatai felé, egyre inkább szúrja ez a szemét a riválisainak. Természetesen nem különbözik a helyzet Oroszországban sem, ahol az ügyeletes keresőkirály, a Yandex most be is panaszolta amerikai vetélytársát a versenyhivatalnál.
A feljelentés szerint a Google kereső szolgáltatásai teljes mértékben versenyellenes módon vannak integrálva az Androidba - állítják, ez az egész viszont teljesen úgy hangzik, hogy csupán ők sem szeretnének hátrébb szorulni a versenyben - írja az ExtremeTech.
Egyelőre nincs miért aggódnia a Yandexnek, ugyanis töretlenül vezetik az orosz keresőpiacot, azonban az utóbbi időben 60% alá esett a részesedésük. Ennek ellenére úgy tűnik, ők már sötét jövőt vizionálnak maguknak, ezért most léptek is. De mi is lenne a legcélravezetőbb lépés? Változtatni az üzletpolitikán vagy esetleg keményebben dolgozni? Dehogy, ez nem szokás arrafelé. Optimális megoldásnak azt találták, ha rájuk uszítják Putyin embereit.
Az egész hátterében igazság szerint a mobilos felhasználók - akik 86%-ának Android fut az eszközén - számának rohamos növekedése áll. Az okostelefonokon és tableteken futtatott kereséseknek csupán 44%-át mondhatja magának a helyi cég, ami a 60%-hoz képest valóban fájó lehet. Ez persze azért van, mert az Android alapértelmezett keresője nem a Yandex, hanem a Google.
Az oroszok most azt szeretnék elérni, amit a Microsoft korábban már megpróbált, hogy a Google ne építse be a saját keresőjét, a saját operációs rendszerébe, mert ez szerintük nem fair. Lehet, hogy ha kicsit kevesebb vodkát fogyasztanának, az is eszükbe juthatna az elvtársaknak, hogy az Android open source szoftver, és az Amazonhoz vagy számos kínai OEM-hez hasonlóan fogják az open source verziót, és elkészítik belőle a saját fair változatukat.
A baj csak az az egészben, hogy ez még mindig nem sokkal hozná közelebb a Yandexet az eredeti céljához, miszerint az összes telefon Oroszországban kihasználná a Google nyújtotta szolgáltatások valamennyi előnyét úgy, hogy közben ne kövesse irányadó szabályait. Ez egyébként teljesen sima ügy, nem is teljesen világos, miért nem megy ebbe bele az amerikai vállalat.
Teljesen természetes az, hogy ajánl egy cég számtalan hasznos szolgáltatást, és cserében a szabályaikhoz való igazodást várják el. Viszont, ha valaki nem elégedett ezekkel, akkor nagyon egyszerűen letöltheti bármelyik másik kereső appot - az Android meg is fogja kérdezni a júzert, hogy szeretné-e ezt alapértelmezetté tenni. Ez nálunk ‘nyugaton’ eléggé fairnek mondható, sőt már a Google Plus-t sem erőltetik, a Yandex viszont nem nálunk van, ezért ez az egész abszolút nem is fair.