Végre ihatnak a hajótöröttek

2010. 07. 21.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
Aki ismeri a hajókon, illetve repülőkön használt mentőtutajokat az tudhatja, hogy egy tengerbe zuhanás, illetve süllyedés esetén a mentőcsónak megmentheti az életünket. Ám ha napokig hánykolódnak a túlélők a nagy sós vizeken, a szomjúság lehet a vesztük.

Mert bizony a tengerek, óceánok vizét nem igen lehet meginni. Vagyis meg lehet, de elég komoly tünetekkel járó „betegséget” okozhat ezen vizek fogyasztása, mivel az emberi szervezet nem képes feldolgozni ilyen mennyiségben a sót, ami így meg is ölheti a szerencsétlenül járt, ám megmenekült illetőt.

Éppen ezért, szükség volt egy olyan fejlesztésre, ami ivóvízzel látja el a mentőtutajban hánykolódni kénytelen népeket, míg a partőrség, vagy a keresőcsapat a nyomukra bukkan. Szerencsétlenebb helyzetben ez akár napokig is eltarthat.

A SeaKettle Life Raft tehát gondoskodik utasairól, már ami az ivóvízellátást illeti. A felfújható tutaj „vázába” ugyanis tengervíz szivattyúzható, amit a napfény és meleg segítségével ügyesen párologtat a kis mentőeszköz, majd a lecsapódó és teljesen sótlan folyadékot egy másik tárolóba gyűjti, ahonnan egy csap és ivócső segítségével magához veheti a szomjazó „utazó”. A mentőtutaj még csak koncepció képében létezik, ám ez hamar megváltozhat, hiszen a fejlesztés elnyerte a James Dyson Award-ot, illetve néhány mentőeszközzel foglalkozó cég már meg is kereste Kim Hoffman designert, a készítőt.



Szerző

tech.hu



Scroll to Top