Chukka fogta móka

2009. 08. 13.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
Chukka kinetikus mp3-lejátszó Manapság, mikor az egyre nagyobb kijelzők, és tárhelyek világát éljük, mi a fenének hozakodna elő egy fejlesztő/tervező csapat olyan mp3-lejátszóval, aminek nemhogy kijelzője, de még nyomógombjai sincsenek?! Elmondom én! Egy teljesen új töltési technológia miatt, amit kreatív felhasználói tevékenységgel összekapcsolva, személyesebbé teszik kapcsolatunkat a lejátszóval, és a zenehallgatással.

Kinetikus (azaz mozgási) energiája minden mozgó testnek van, s már régóta foglalkoztatja a világot, miképpen lehetne ezt tárolni, és hasznosítani. Például a lendkereket mindannyian ismerhetjük, na, azt pont erre találták ki. Mostanában azonban leginkább a Forma-1 kapcsán hallhatunk róla, ahol igen szép arányban (hiszen nagy tömegű, gyorsan mozgó tárgyakról van szó) hasznosítják a visszanyerhető kinetikus energiát, pár másodpercig jó sok lóerővel megnövelve a motor teljesítményét. A lényeg, hogy a mozgást energiává alakítsuk, és, ha ezt tárolni is tudjuk, máris megszabadultunk egy csomó felesleges áramfejlesztő alkalmatosságtól, s így a környezetet sem terheljük meg feleslegesen.

Ez vezérelte a MascDesign stúdiót, hogy párosítva az elektromágneses indukciót egy különleges dizájnnal, teljesen függetlenné tegyék a felhasználót az akkumulátorok használatától. A Faraday-elvet kihasználva egy teljesen egyedi koncepciójú mp3-lejátszót hoztak létre, a Chukka-t. A készüléket pörgetve, rázogatva, vagy dobolva vele, a hallgató maga fejleszti a szükséges működési energiát, ez kicsivel jobban is néz ki, mintha csak a levegőt csapdosná a túlmozgásosnak vélt tinédzser.

A cucc kifejezetten überül néz ki, még engem is visszacsábítana az évek óta mellőzött zenehallgatáshoz, s akkor még kivételes technológiájáról nem is beszéltünk! A szerkezet két fő részből áll, amihez kisebb „gyöngyök”, gombok csatlakoznak, melyek számát növelhetjük a könnyebb pörgetés, s a több energia kedvéért. A fő részekben található az elektromágeses induktor, mely amozgást energiává alakítja nekünk, és egyben ezek a részek tárolják is az áramot.

Minél többet, és jobban rázzuk fantasztikus kis lejátszónkat, annál tovább használhatjuk őt tehát, nem kell szégyellni az eksztázist. Az egyik fő részhez lehet csatlakoztatni a fülhallgatót, valamint az USB-t a 2, vagy 4 GB-nyi tárhelyek megtöltésére. Egyéb iránt a készülék töltődik USB-n keresztül is, ami jó hír, ha fáradtak vagyunk. A fő részek tekerésével lehet vezérelni a lejátszót, míg a Power, Play/Pause szekciót a gyöngyökkel kell valahogy előidézni, ez egyre érdekesebb!

A cucc valami termoplasztikus poliuretánból készült, amiről nem tudom, micsoda, de puha, és jól tisztítható, míg a belső érzékeny technológiát rozsdamentes acél védi. A vizsgálatok szerint a kreatív felhasználási lehetőségnek áldásos hatása van a szervezetre, csökkenti a stresszt, és interaktivitása a monotónia ellen is hatásos szer. Bár már vannak már működő darabok, a készülék még végfejlesztés alatt van, sorozatgyártására még várni kell. Öej, de kéne!

>


Szerző

tech.hu



Scroll to Top