Ezt műveli a járásoddal az okostelefonod (applikáció nélkül)
2015. 08. 03.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
Ez most nem a "brit tudósok felfedezték" rovatunk újabb bejegyzése - úgy tűnik, hogy az okostelefonok elterjedésével az emberek tényleg másképpen sétálnak, mint ahogy azt korábban tették.
A Business Insider cikkében idézett kutatók szerint másfajta mozgásra "váltottak" azok az emberek, akik menet közben az okostelefonjaikon chatelnek, esetleg videót néznek vagy valamelyik közösségi oldal híreit böngészik. A kutatók szavai szerint ezek az emberek "kisebbeket és gyakrabban lépnek, illetve növelték azt az időszakot, amely során a lábuk a földet érintette, az akadályokat pedig jóval magasabban lépték át, mint az indokolt lett volna" - gyakorlatilag az egész testtartásuk módosult, hogy kompenzálják az eszköz miatt fellépő figyelemmegoszlást. Ezzel az újfajta sétálási stílussal saját magukat védik attól, nehogy összeütközzenek a környezetükben található tárgyakkal ill. embertársaikkal.
A sétálás ezen formájával igyekeznek alkalmazkodni ahhoz is, hogy a szemük csak az előttük lévő eszközre fókuszál, illetve ahhoz, hogy a látóterük is jelentősen csökken ezen esetekben.
Ezeket a tapasztalatokat több kutatócsoport is megerősítette: tavaly az ausztrál Queensland Egyetem munkatársai figyeltek meg hasonló jelenségeket, mely során a menet közben okostelefonozók sokkal gyakrabban veszítették el egyensúlyukat, ráadásul a "telefonozó" póznak köszönhetően sok esetben helytelen testtartást is megfigyeltek a későbbiekben. A Utah Valley Egyetemen, csakúgy, mint Antwerpen utcáin Belgiumban, illetve Chongquing városában, Kínában, már külön olyan gyalogossávot is felfestettek, amelyek az okostelefonozó embertársainknak vannak fenntartva.
Vicces kedvű aktivisták New Yorkban az alábbi "akcióval" hívták fel a jelenségre a város lakóinak figyelmét (pórázon vezették az okostelefonozó társaikat, azt "füllentetve", hogy minisztériumi intézkedés):
https://www.youtube.com/watch?v=kNyTqIsrk0w&noredirect=1
Bár a technika fejlődése elméletileg az emberi élet kényelmét szolgálná, úgy látszik, ezek a jelenségek azt is bizonyítják, hogy az emberek is alkalmazkodnak, hogy megbirkózzanak a technika változásával.