Hogyan működik a GPS?
2014. 08. 05.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
Szüleink és nagyszüleink még papír alapú térképpel tájékozódtak, viszont a Global Positioning System, azaz a műholdas helymeghatározás a mindennapjaink részévé vált. De hogyan működik?
A GPS műhold több mint 19.000 km-re van a Föld felszínétől és naponta kétszer kerüli meg bolygónkat. A szíve helyett atomóra ketyeg (300 millió év alatt 1 másodperces késéssel), az energiát napelemeken keresztül szívja magába az útja során.
Az autóban elhelyezett GPS készülék közvetlenül ezzel a műholddal kommunikál, pontosabban egyszerre néggyel, fénysebességű elektromágneses jelek segítségével. A kommunikáció viszont csak egyirányú, a vevő kiszámítja, hogy mennyi idő telt el azóta, hogy a műholdak kibocsátották a jelet, így számítja ki a pontos távolságot és vetíti térképre azt. Hogyan? Egyszerre több jelet vizsgál, azok között pedig időeltérés tapasztalható - a műholdak különböző elhelyezkedéséből adódva –, ami alapján megállapítja a pontos távolságot a GPS. A tökéletes meghatározás érdekében a vevőkészülék egy időben három jel alapján számol, a negyediket a számítás ellenőrzésre használja.
Jelenleg a világűrben 30 db GPS műhold található, melyből 24 db állandóan aktív, tehát mindig sugároz jeleket; és az állományt folyamatosan frissítik. A GPS III-as rendszer bevezetésén jelen pillanatban is dolgoznak a szakemberek, a debütációt 2015-re ígérik - az új széria egy-egy műholdnak hosszabb, 15 éves élettartamot biztosít.