Készüljünk, óraátállítás 2012

2012. 10. 27.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

 Idén, október 28-án köszönt be a téli időszámítás, ennek megfelelően 3:00-ról 2:00-re kell állítani az órákat. Jó magyar szokás szerint ezt már szombat este el szoktuk intézni, de a következőkben bemutatjuk, hogy miért van erre szükség, honnan származik, illetve hogyan tudjuk egyszerre a legtöbb digitális eszközünket átállítani.

Az órák állítását körülbelül 40 éve találták ki a világ kőolaj készletére hivatkozva. Az első óraállítás Franciaországban történt, ahol szakértők igazolták, hogy az akcióval 300 ezer tonna kőolajat lehet spórolni. Itthon 1980-ban vezették be a téli-nyári időszámítást. Ahogy Franciaországban, úgy Magyarországin is az energiatakarékosság volt a fő cél.

Az óraállítás nem egy légből kapott dolog, amit vagy elvégzünk, vagy nem. Ezt a szokást egy EU rendelet szabályozza, melyet Magyarországnak is át kellett vennie, mely szerint a nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart.

Szükség van erre?

 Ha óraállításról van szó, szinte mindenhol azt hallhatjuk, hogy már semmi értelme az egésznek, de érdemben nagyon kevesen tudják megmagyarázni ezt az állítást. Gyakorlatilag arról van szó, hogy sok évvel ezelőtt azért vezették be az óraállítást, hogy energiát takaríthassanak meg. Manapság ilyenről már nem beszélhetünk. Egy ország energia számláját első sorban a közvilágítás nyomja meg. Régen a közvilágítás időhöz volt igazítva. Ma már ezeket modern rendszerek vezérlik annak megfelelően, hogy mennyire van sötét. Tehát az órák állításával szinte semmit nem tudunk spórolni, így nem is lenne rá szükség.

Hogy bírjuk ki?

Az óraállítás miatt egy órával kevesebb alvást tudunk megengedni magunknak. Ezt a kiesést az emberi szervezet elég komolyan meg tudja érezni, melynek hatására érezhetünk fejfáját, levertséget, rosszkedvet. Ezek ellen több féle módon is tudunk védekezni. Legkönnyebb az, ha lehetőség szerint előbb alszunk el, így kompenzálva az egy óra kiesést. Szakértők szerint az óraállítás okozta problémákon egy héten belül túl lehet lenni.

A hatékony óraállítás

Szerencsére 2012-re eljutottunk oda, hogy a sok digitális eszköz jóvoltából egyre kevesebb figyelmet és erőt kell áldoznunk az óraállításra. Telefonokon általában alapból be van kapcsolva az a szolgáltatás, amivel automatikusan át fog állni a különböző időszámításokra. Ha ezt mégsem tapasztaltuk, akkor a következőket kell elvégeznünk:

Android esetében ez a funkció mindig alapból aktiválva van, vagyis a szolgáltatótól kapott értékre való beállítás. Ezt a beállítás menüben a dátum és idő menüpontban tudjuk ellenőrizni. Ha ez a funkció be van kapcsolva, a telefon órájának állításával már nem kell foglalkozni.

Window Phone 7 platformon hasonlóan könnyű dolgunk van. A beállítások alatt találjuk a dátum és időt, melyek angol nyelvű rendszer esetén settings és date time, melyen belül az automatikus menüpontnál tudjuk bekapcsolni az automatikus óraállítást.



Szerző

tech.hu



Scroll to Top