Minél inkább próbálsz láthatatlanná válni és olyan programokat használni, melyek segítik az online rejtőzködést, annál jobban felhívod az NSA figyelmét.
Ha nem szeretsz nyomot hagyni magad után online és erre a TOR-t hívod segítségül, vagy nem kívánod használni az oly népszerű és hibáktól hemzsegő Windows operációs rendszert, akkor rossz hírem van számodra, az NSA nagy valószínűséggel már figyel és nyilvántart téged.
A TOR egy titkosított hálózat, az 1990-es években az amerikai haditengerészet fejlesztette. Az eredeti rendeltetése a kormány által alkalmazottak tartózkodási helyének és kilétének elrejtése volt. Ma már mindenki számára elérhető, nyílt forráskódú és igen népszerű program, ami titkosítja az IP címet, az adatforgalmat pedig a világ különböző helyein található szerverein keresztül bonyolítja, így téve nehezen lenyomozhatónak azt. A szomorú hír az, hogy a TOR sem feltörhetetlen, az NSA az XKeyscore-t direkt erre találta ki, ezt az információt Edward Snowden tavaly nyáron közölte a nagyvilággal. Sőt, ha meglátogatod a TOR weboldalát a hagyományos böngésződben, már az is nyomot hagy maga után, ezáltal is célponttá válhatsz.
Linuxot használsz? Ha gyakran gépeled be a Linux Journal címét, sajnos ezáltal is felhívod magadra az NSA figyelmét, mivel a fórumot szélsőségesnek nyilvánították, de a Tails operációs rendszer használóit sem kedvelik igazán a nemzetbiztonsági szolgálatnál. Összefoglalva, ha az Apple és a Windows rendszerei nem elégítik ki az igényeidet, erősen elképzelhető, hogy már szerepelsz abban az adatbázisban az összes adatoddal együtt, amibe soha nem lesz betekintésed.
Természetesen nem csak az NSA képes lenyomozni a rejtőzködni kívánó egyéneket, az úgynevezett Black Hat konferencián két informatikus – Alexander Volynkin és Michael McCord – bejelentette, hogy 3000 dollárért cserébe bármelyik TOR felhasználó kilétét felfedik.
Felmerül a kérdés, hogyan lehet biztonságban a magánszféránk, hogyan védhetjük adatainkat, identitásunkat? Az internetes forgalmak monitorozása már természetes, a hívások és üzenetek rögzítése sem meglepő, csupán a saját gondolataink vannak biztonságban. Vagy már azok sem?