Álmatlanságot okoz az iPad!

2010. 05. 14.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
És a note- illetve netbook-ok is. Egész egyszerűen becsapják az agyunkat, és így azt hiszi nappal van.

Nem tudom Ti hogy vagytok vele, de én néha arra eszmélek, hogy éjjel két óra van és tízkor ültem le a gép elé, épp csak megnézni a mailjeimet. Ez a jelenség alátámasztja a számomra, amit J.D. Moyer alváskutató mond erről a jelenségről.

A lényeg, hogy az erős (direkt a szemünkbe sugárzó) fény azt jelzi az agynak, hogy nappal van, vagyis legyünk aktívak. A fény iránya sajnos mellékes, tehát mindegy, hogy valóban a nap süt, és tényleg dél van, vagy épp éjjel az ágyban, az ölünkbe vett laptop fényével bombázzuk a retinánkat.

Moyer, a kísérlet keretein belül, egy hónapig minden lámpát lekapcsolt este kilenckor (még a hűtőben lévő pici izzót is), és hagyta, hogy agya (és teste is) nyugovóra térjen. Már az első ébredéskor érezte a dolog jótékony hatását, de pár nap után már kollégái is arról számoltak be, milyen jó kedve van, és már korán reggel kis csintalan tréfákkal ugratta az alváslabor dolgozóit.

És hogy jön ide az iPad? Egyrészt kellet egy jó bulváros cím :D másrészt viszont rengetegen írnak arról, hogy milyen jó az ágyban egy könyv helyett az almás tabletet kézbe fogva olvasni esténként. Így ez az egyik legbefolyásosabb ilyen eszköz, a netbook-ok és a laptopok után, amivel a biológiai, alvásvezérlő óránkat becsaphatjuk. Úgyhogy a konklúzió: nem csak az iPad, de minden olyan fénykibocsájtó ketyere képes ébren tartani agyunkat (így minket), amit az átlagosnál közelebbről nézünk, mereven és sokáig.



Szerző

tech.hu



Scroll to Top