Földünk földönkívüli távolságból
2014. 12. 04.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
A Föld madártávlatból gyönyörű látványt nyújt, de a világűrből egyenesen lélegzetelállító. Gyere velünk űrsétára és nézz meg másfél óránként egy naplementét és napfelkeltét is!
A High Definition Earth Viewer program azzal a céllal hivatott elkészülni, hogy megmutassa a Földön élő embereknek, milyen gyönyörű bolygón is élnek - írja a Business Insider - és ezáltal csatlakozzunk mi is ahhoz az 543 szerencséshez, akik feljutottak az űrbe és élőben tekintették meg ezt az egyedülálló látványt.
Broadcast live streaming video on Ustream
A HDEV program idén április 30-án vette kezdetét, eddig több mint 32 millió egyedi látogató volt kíváncsi a bolygónkra úgy, ahogy eddig nem lehetett megtekinteni, azaz 428,8 km-es magasságból. Elkészítésében középiskolai tanulók is segítettek a NASA-nak néhány elem hardware dizájnjának és programjának elkészítésében. Számos kereskedelmi HD kamerát szereltek az Európai Űrügynökség Columbus Nemzetközi Űrállomására, mindegyik a Földet kémleli és élő képeket rögzít és közvetít világszerte; a kamerák nyomás-kiegyenlítővel és hőmérséklet szabályzási védelemmel vannak ellátva. A HDEV célja tovább, hogy tesztelje az űrbéli körülmények hosszútávú hatását az elektronikai eszközökre.
Az űrállomást csak akkor láthatjuk belülről, ha a legénység szolgálatban van, egyéb esetekben “csak” a Földet nézegethetjük. Sőt, a videó alatt hang is van, ami a legénység és a földi irányítás közötti beszélgetést tartalmazza. de ezt csak akkor láthatjuk és hallhatjuk, amikor az állomás összeköttetésben van egymással.
Az űrobjektum 90 perc alatt kerüli meg a Földet, így abból a szemszögből nézve 45 percenként váltja egymást a napkelte és a napnyugta. Ha az állomás olyan területre ér, ahol épp sötét van, esetleg láthatunk villámokat, vagy a városok fényeit odalent.