Virtuális operációs rendszerek könnyedén

2013. 05. 04.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Biztosan mindenki elgondolkodott már azon, hogy szívesen kipróbálna különböző operációs rendszereket anélkül, hogy feláldozná a jelenleg aktuális, viszonylag jól működő rendszerét. A virtualizációs technológiáknak hála ez már régóta kivitelezhető - de mi van akkor, ha valaki még a telepítést is szeretné megúszni, és csupán arra kíváncsi, hogyan működik és milyen funkciókkal rendelkezik az adott rendszer?

[caption id="attachment_7938" align="alignnone" width="750"] Így fest az Ubuntu a Virtualbox-on belül futtatva Windows 7 alatt[/caption]

Ha elsősorban az ingyenes és legális módszereket keresünk, akkor a Virtualbox mindenféleképpen egy jó megoldás lehet. Persze ez csak a feladat egyik része - maga a keretprogram telepítése - a fontosabb kérdés az, hogy hol találunk olyan lelkes embereket, akik elvégzik helyettünk a telepítést. Íme pár lelőhely, amely nagyszerű forrása ezeknek az előtelepített virtuális rendszereknek, vagyis ingyen és bérmentve válogathatunk az előre "legyártott" VDI-kből (virtuális lemezképek).

Leghamarabb - mint ahogyan azt az open-source világában valamennyire jártas felhasználónak nem meglepetés a Sourceforge siet a segítségünkre, ahol becsomagolva találjuk meg a fent említett állományokat (nem árt beszerezni - ha még nincs - a 7Zip tömörítőprogramot). Itt 49 darab előre telepített virtuális operációs rendszer közül válogathatunk, köztük a népszerű és elterjedt (Ubuntu, Debian) verzióktól a ritkábban telepítettekig (SLITAz, ReactOS). Még nagyobb gyűjteménnyel rendelkezik a VirtualBoxImages weboldala, ahonnan felhasználóbarát felületen keresztül választhatjuk ki a nekünk legmegfelelőbbet.

Természetesen ezeken kívül léteznek olyan források is, amelyek nemcsak nyílt forráskódú és ingyenes rendszereket kínálnak kipróbálásra, hanem olyanokat is, amelyek licensz-kötelesek és pénzbe kerülnek. Ha saját kedvtelésünkre szeretnénk ilyeneket kipróbálni, óvatosan járjunk el: a különböző VDI és ISO állományokban vígan elfutkároznak olyan dolgok is, amelyek utána több kellemetlenséget, mint élményt okozhatnak.

Készült a MakeUseOf (Craig Snyder) cikkje alapján.



Szerző

tech.hu



Scroll to Top